Koučing – Poradenstvo - Workshopy 

Čo je koučing

Profesionálny koučing je sprevádzanie ľudí na ich životnej ceste, pri dosahovaní rozličných cieľov, hľadaní zmeny, pri životných rozhodnutiach, krízach, šanciach a podobne. Vychádza z toho, že každý človek je najväčším expertom na svoj život a má k dispozícii všetky zdroje potrebné k tomu, aby uskutočnil zmeny, pre ktoré sa vo svojom živote rozhodne. 

Čo nie je koučing

Koučing nie je poradenstvo, psychologické ani iné. V procese koučovania sa neradí, ani sa nehľadajú a nerozoberajú možné príčiny ťažkostí v minulosti. Celý proces sa viac sústreďuje na hľadanie riešení, ktoré sú primerané na danú situáciu tu a teraz. Pozornosť je zameraná na prítomnosť a želanú budúcnosť, minulosť slúži najmä ako zdroj inšpirácie a skúseností. Človek si môže uvedomiť, že v každej životnej situácii má možnosť voľby a rozšíriť tak priestor osobnej slobody a zodpovednosti. 

Kedy koučing nie je vhodný

Koučing nie je vhodný na spracovanie traumatických spomienok ani pri riešení závislosti či  pri iných psychických poruchách.

Prínos kouča

Kouč prináša do procesu špecifické metódy a nástroje koučingu.  Nemusí a často ani nie je expertom na špecifické životné situácie, nežije v perfektných vzťahoch, nie je dokonalý rodič a podobne. Jeho úlohou je najmä pomáhať pri stanovovaní cieľov a hľadaní konkrétnej cesty, ako ju dosiahnuť. Ponúka spätnú väzbu, počúva, kladie otázky,  nie aby upokojil vlastnú zvedavosť, ale aby pomáhal posúvať dopredu.

Individuálny koučing

Je vhodný pri potrebe porozumieť  a hľadaní riešení  zložitejších záťažových situácií, pri voľbe alebo zmene povolania či zamestnania, pri úsilí o zlepšenie kvality vzťahov (rodinných, partnerských, pracovných a podobne), pri dôležitých životných rozhodnutiach, krízach, pri túžbe o osobný rast. Poskytuje podporu pri realizácii zmien, ktoré považujeme za dôležité a ktoré sa nám z rozličných dôvodov nedarí uskutočniť.

V rámci prípravy na stretnutie je dobré si premyslieť ciele, ktoré chcete dosiahnuť alebo aspoň tému, ktorej sa chcete v koučingu venovať. Niektoré veci je možné úspešne vyriešiť už v rámci jedného stretnutia, iné ich môžu vyžadovať viacero.

Jedno koučovacie stretnutie zvyčajne trvá 45 – 60 minút.  

„Zlyhanie je jednoducho príležitosťou začať odznovu, tentokrát o čosi inteligentnejšie.“  

Henry Ford 

 

Vzťahový koučing

Špeciálne sa venuje oblasti vzťahov. Je možné ho absolvovať individuálne alebo spoločne s človekom, s ktorým vzťah chceme riešiť.  Prítomnosť kouča, ktorý je nezávislý a nestranný pomáha objasniť si očakávania a vytvoriť plán, pomocou ktorého je možné pracovať na dosiahnutí vzťahu, po akom túžime.

Koučing pre páry

Je určený pre ľudí v blízkych vzťahoch – snúbencov, partnerov, manželov, rodičov, rodinných príslušníkov a podobne. Jeho cieľom je spoločne nájsť riešenie na problémy či záležitosti, ktoré sa intenzívne dotýkajú oboch – môže ísť o náročné obdobie vo vzťahu, otázky výchovy detí, plánovanie nového bývania a podobne. Kouč je aj tu sprievodca a poskytuje podporu – pri rozprávaní, počúvaní, porozumení, hľadaní riešení i plánovaní cesty, ktorú chcete prejsť spoločne a na ktorej sa chcete vzájomne podporovať. 

„Každý zo skúsenosti vie, aké ľahké je zaľúbiť sa, ale aj aké ťažké je mať skutočne rád.“ 

Hermann Hesse  

Sprevádzanie v ťažkých životných situáciách

Život každého z nás prináša nielen chvíle radosti, ale aj náročné okamihy a skúšky. Či už sa jedná o život ohrozujúce ochorenie nás alebo našich blízkych, rozchod s blízkou osobou či skúsenosť s umieraním a smrťou. Je dobré, keď sa máme v týchto chvíľach o koho oprieť – či už je to náš životný partner, rodina alebo priatelia. Nie vždy je však táto opora v našich životoch k dispozícii a my sa môžeme cítiť opustení a sami. Prítomnosť človeka, ktorý nie je emocionálne zaangažovaný v našich bolestiach, strachoch a často prežívanej beznádeji nám môže pomôcť preklenúť toto náročné obdobie. 

Business koučing

Ponúka koučovací prístup na riešenie pracovných záležitostí, podporuje manažérov a ich kolegov pri dosahovaní pracovných cieľov, zlepšovaní vzťahov či kultúry na pracovisku. Môže sa uskutočňovať formou individuálnych stretnutí ale tiež skupinovo. Skupinová práca je vhodná pri stanovovaní spoločných cieľov, plánovaní zmien, ktoré sa dotknú celej skupiny ľudí, pri formovaní nových vízií a pod.

„Nepotrebuješ hektáre. Mendel urobil svoj svetový objav v malej kláštornej záhradke uprostred Brna. Verne písal romány zatvorený vo veži, z ktorej málo vychádzal.“ 

Anton Srholec